Agora
Media
Libraria Byblos



AgoraNews  





PC Magazine Ro  




NET Report   




Ginfo   




agora ON line   





PC Concrete   





Liste de discuţii   




Cartea de oaspeţi   




Mesaje   





Agora   








Clic aici
PC Report - ultimul numar aparut


  PC MAGAZINE IUNIE 2003
[ Componente ]

   

PUNCTAJUL OBTINUT

Preţ informativ: 195$ (fără TVA).
Garanţie: 36 luni.
Ofertant UltraPro Computers,
tel.: 021-211.70.90.


Performanţă la preţ accesibil - Gigabyte MayaII GV-9500 Pro

Ştefan Iliescu

Modelul celor de la nVidia de a lansa pe piaţă o gamă completă de motoare grafice, adresate tuturor categoriilor de utilizatori, a fost adoptat ulterior şi de Ati. Astfel s-au născut mai întâi versiunea Pro a motorului 9700, apoi varianta 9500. Spre deosebire de Radeon 9700, cipul 9500 foloseşte o frecvenţă a procesorului mai mică, rămânând cu frecvenţa memoriei la valoarea 540 MHz. În plus, magistrala de memorie este redusă de la 256 la 128 biţi. Aşa cum era de aşteptat, lui Radon 9500 i-a urmat versiunea îmbunătăţită, Radeon 9500 Pro, cu parametrii de funcţionare undeva între 9500 şi 9700.

Modelul Gigabyte MayaII GV-R9500 Pro despre care vorbim aici, nu prezintă un design mult diferit faţă de cel al modelului de referinţă de la Ati, diferenţele constând în culoarea albastră a PCB-ului şi prezenţa unui radiator cu răcire activă pe procesor. Memoriile nu beneficiază de răcire, motivul acestei alegeri stând probabil în faptul că placa de faţă are parametrii de funcţionare blocaţi la valorile standard. Cu toate astea, pe CD-ul cu drivere puteţi întâlni utilitarul V-Tuner, destinat tocmai creşterii în siguranţă a frecvenţelor de funcţionare pentru procesor şi memorie. Alături de CD-ul cu drivere, în cutie mai găsiţi o suită de jocuri, care chiar dacă nu mai sunt în top în acest moment, reprezintă totuşi un bonus: Serious Sam, Rune, versiuni lite ale ONI, 4x4 Evo, precum şi aplicaţia CyberLink PowerDVD XP. Tot în cutie se mai află un adaptor VGA-DVI, pentru cei care doresc să folosească facilitatea dual-monitor, dar au două monitoare analogice, precum şi un cablu composite.
Alături de toate aspectele legate de performanţă, preţul reprezintă marele avantaj al acestui model, raportul dintre cele două componente luate în discuţie fiind foarte favorabil utilizatorului.

Specificaţii: cipset Ati Radeon 9500 Pro, engine 275 MHz, 128 MB DDR la 540 MHz, dual display (VGA analog şi DVI), TV-out.


PC Magazine Ro | CD ROM | Redactia | Abonamente | CautareArhive

Copyright © 1999-2002 Agora Media.

webmaster@pcmagazine.ro

LG - Life´s Good

deltafri

Concurs de Grafica Digitala si Web Design

www.agora.ro

www.agora.ro